Powiedz mi coś o sobie [Angielskie Interview cz.2.]

Większość porad dotyczących rozmowy kwalifikacyjnej odnosi się do umiejętnego zaprezentowania kandydata jako inteligentnego i zmotywowanego pracownika. Tymczasem, najważniejsze, to pokazać, że jest jest się godnym zaufania.

Wiarygodność jest podstawową wartością, której ludzie, automatycznie i nieświadomie, szukają w innych. Istnieją dwa przymioty, które należy posiadać, aby być postrzeganym jako człowiek godny zaufania – to serdeczność i kompetencje. Osoba mająca te cechy odbierana jest jako potencjalny sojusznik, człowiek o dobrych intencjach, a co za tym idzie, jako cenny nabytek dla firmy.

Przyjrzyjmy się teraz pierwszemu pytaniu, jakie często pada podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

„Tell Me About Yourself” (Powiedz mi coś o sobie)

To pytanie daje nam możliwość aby opowiedzieć o swoich kompetencjach i umiejętnościach. Jest też okazją, aby nadać ton rozmowie kwalifikacyjnej i podkreślić te cechy, o których najbardziej chcemy poinformować swojego potencjalnego pracodawcę.

Pierwsza część wypowiedzi powinna dotyczyć tego, kim jesteśmy (Who You Are?). Nie chodzi jednak o streszczanie naszego CV. Nie jest to także dobry moment aby wspomnieć, że lubimy taniec flamenco czy koszykówkę. Żeby dobrze odpowiedzieć na to pytanie musimy po pierwsze, zidentyfikować swoje największe osiągnięcia zawodowe, a po drugie, dostosować je do potrzeb firmy.  Ponadto nasza odpowiedź powinna trwać zaledwie kilka minut i dać naszemu rozmówcy wstępne wyobrażenie tego, kim jesteśmy i czym się obecnie zajmujemy. Przykładowo:

 • “I’m an innovative HR manager with 5 years of experience managing all aspects of the HR function, such as recruiting or training.”
 • “I am a Copywriter with 5+ years of experience working for large advertising companies. I’ve worked with clients including …”
 • “I am a Product Marketing Manager with 7 years of proven experience developing and implementing category management and marketing strategies for clients including…”

Druga część powinna mówić o naszych sukcesach i osiągnięciach (What Makes you Stand Out?). Nie zakładajmy, że nasz rozmówca dokładnie przeczytał nasze CV i zna nasze kwalifikacje. Wykorzystajmy przykłady swoich działań aby, w maksymalnie 4 punktach, zilustrować wyróżniające nas wartości i umiejętności. Przykładowo: “I am dedicated and ambitious. I have spent the last six years developing my skills as a product manager. My ultimate goal is to please the client, but I also aim high, which resulted in many awards and nominations.

W trzeciej części twojej wypowiedzi powinieneś wskazać dlaczego aplikujesz na tą posadę.  (Why You’re Here?). Podkreśl, że charakter tego stanowiska jest zgodny z twoimi zawodowymi planami. Dobrze też, jeśli sprawisz wrażenie, że znasz firmę i jesteś zainteresowany jej działalnością. “Although I love my current role, I feel I’m now ready for a more challenging assignment. I always wanted to work for nonprofit clients.Your company has done some amazing work for them and I’d love to switch gears. That’s why I applied for this position.

Za tym pytaniem kryje się jednak coś jeszcze. To świetna okazja aby wysłać do swojego rozmówcy sygnały świadczące o byciu ciepłym i serdecznym człowiekiem. Mianowicie, bądźmy skromni i wdzięczni. Wiadomo, że każdy chce pochwalić się swoimi dokonaniami i umiejętnościami i nie ma w tym nic złego. Jednak, jak pokazują badania, ludzie skromni w odniesieniu do swoich zdolności, tak naprawdę oceniani są znacznie lepiej i zyskują w ocenie ich kompetencji, niż ci, którzy nadmiernie skupiają się na autopromocji. Przykładowo, lepiej nie mówić “I am really great with clients. They love me.” (“Świetnie radzę sobie z klientami. Kochają mnie”) Znacznie bardziej stosownie będzie stwierdzić “I’ve worked hard to understand what clients want, and I’m proud of the successes I’ve had with them.” (Pracowałem ciężko aby zrozumieć, jakie są oczekiwania klientów i jestem dumny z sukcesów, jakie z nimi odniosłem”).

Jeśli chodzi o okazanie wdzięczności, to należy zwrócić uwagę, że osiągnięć zawodowych nie zbudowaliśmy sami. Jeśli wspomnimy o swoich zdolnościach i mocnych stronach, pamiętajmy o wsparciu oraz o możliwościach, które inni stworzyli dla nas, abyśmy mogli te mocne strony rozwinąć. Porozmawiajmy też o tym, ,że wykorzystaliśmy i docenialiśmy  pomoc czy wskazówki od bardziej doświadczonych kolegów.

Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku [cz.1]

Międzynarodowe korporacje  wciąż ściągają do Krakowa, a te obecne na rynku nieustannie poszerzają swe oddziały. Aktualnie, w krakowskich koncernach, pracuje ok. 36 tysięcy osób. To dobrze wróży rynkowi pracy, choć konkurencja  wcale nie maleje. Nie wystarczy już prestiżowe wykształcenie, czy doświadczenie, podstawowym wymogiem stała się znajomość języków obcych. Przy czym biegła znajomość języka angielskiego biznesowego, niezbędnego do współpracy z zagranicznymi klientami i firmami międzynarodowymi, jest obowiązkowa.

Aby zdobyć upragnioną pracę, nie wystarczy sama wiedza. Dlatego przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej czyli job interview, warto dowiedzieć się jakie pytania zadają osoby rekrutujące i czego na takiej rozmowie możemy się spodziewać. Nie inaczej jest w przypadku rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku. Jednak taka forma rekrutacji może wydać się dużo bardziej stresująca, gdyż język szekspira nie jest naszym językiem ojczystym. Możemy mieć wątpliwości czy uda nam się dobrze zaprezentować i umiejętnie zwerbalizować myśli. Przede wszystkim nie należy panikować ale rzetelnie przygotować się do rozmowy, tak aby pracodawca nie miał wątpliwości, że jesteśmy dobrym kandydatem na dane stanowisko. W naszej szkole możemy pomóc Ci odnieść sukces, a dzięki kursom konwersacyjnym “URUCHOM SWÓJ ANGIELSKI” przygotujesz się do podjęcia pracy w środowisku międzynarodowym. W trakcie kursów nauczysz się jak rozpocząć poszukiwania pracy (korekty CV, listów motywacyjnych) oraz jak z sukcesem wziąć udział w rozmowach kwalifikacyjnych. Przeprowadzamy symulacje rozmów telefonicznych z rekruterem oraz rozmów kwalifikacyjnych face-to-face. Ponadto przejdziesz proces szkolenia stanowiskowego (induction training/onboarding) dzięki czemu uzyskasz pełną autonomię w nowym środowisku pracy (symulacje spotkań biznesowych w języku angielskim, conference calls).

Na początek 10 najbardziej popularnych pytań, które z pewnością padną podczas rozmowy kwalifikacyjnej w języku angielskim:

 1. „Tell Me About Yourself” (Powiedz mi coś o sobie.)
 2. “Why Did You Leave Your Last Job?” (Dlaczego odszedłeś/odeszłaś z poprzedniej pracy)
 3. “Why Should We Hire You?” (Dlaczego powinniśmy Cię zatrudnić?)
 4. „What Is Your Greatest Strength?” (Jakie są twoje mocne strony?)
 5. „What Is Your Greatest Weakness?” (Co jest twoją największą słabością?)
 6. “Why Do You Want To Work For Us?” (Dlaczego chcesz dla nas pracować?)
 7. “What Is Your Greatest Accomplishment?” (Jakie jest twoje największe osiągnięcie?)
 8. “Describe A Difficult Work Situation And What You Did To Overcome It” (Opisz trudną sytuację w pracy i co zrobiłeś, aby ją przezwyciężyć.)
 9. “Where Do You See Yourself In 5 Years?” (Gdzie widzisz siebie za 5 lat?)
 10. “Do You Have Any Questions For Me” (Czy masz jakieś pytania?)

Z kolejnych wpisów na naszym blogu dowiecie się jakie są najlepsze odpowiedzi na powyższe oraz inne popularne pytania z angielskiej  job interview.  Tymczasem zapraszamy na kursy konwersacyjne w English4Career w Krakowie.